Není nutné znát noty

Tak jako abeceda má písmenka, tak hudební svět má noty. Nepíšou se na řádek jako písmenka, ale do notové osnovy, která má řádků pět. Možná vás na základní škole v hudební výchově naučili, že základní noty jsou C, D, E, F, G, A, H, ale pokud nehrajete na žádný hudební nástroj, tak jste to už nejspíš zapomněli.

Pokud se začínáte učit hrát na nějaký hudební nástroj, notám se nejspíš nevyhnete. Ovšem záleží na tom, který nástroj si vyberete a jaký máte hudební sluch. Existuje totiž řada hudebníků, která se bez not obejde. Mezi ně patří hlavně samoukové kytaristi, kteří nehrají podle not, ale naučí se pár akordů a hrají o sto šest.

kytara

Akord je více tonů, které hrajeme na kytaře najednou, a protože kytara má šest strun, ale můžeme zmáčknout najednou pouze čtyři, protož více prstů jednoduše nemáme k dispozici, je akord tvořený dvěmi až čtyřmi tóny.

Tak jak jdou noty po osobě, tak jsou i základní akordy hry na kytaru, takže C, D, E, F, G, A, H a od toho odvozené c akord, a akord kytara apod.

Akordy se můžete jednoduše naučit podle obrázků, kde uvidíte, na které struně a v jakém místě máte strunu zmáčknout. Nemusíte tedy znát noty a naučíte-li se zahrát jen pár základních akordů, jste schopni zahrát i několik písniček.

kytara

Zvažujete naučit se hrát na kytaru? Není nic jednoduššího, protože se nemusíte složitě učit noty, učit se číst notový záznam, učit se, že existuje houslový a basový klíč, a mnoho dalších hudebních pojmů. Stačí si obstarat kytaru, kouknout na internet a naučit se základní akordy. Pochopitelně je dobré mít i hudební sluch a smysl pro rytmus, protože jinak se vám může stát, že po prvním veřejném vystoupení před kamarády už nikdy nebudou chtít, abyste hráli ještě podruhé. Ale i kdyby se to stalo, nikdy si nenechejte vzít elán a zkoušejte dál. Jak říkala moje babička: žádný učený z nebe nespadl.