Jak mít nádhernou skalku? Tip na 6 základních rostlin, které vaši skalku zkrášlí

1.      Netřesk

Netřesk patří mezi nejznámější skalničky, které se využívají na skalky – je mimořádně přizpůsobivý a odolný, nevadí mu sucho, horko ani mráz. Patří mezi dlouhověké trvalky sukulentního charakteru, což znamená, že jejich listy dokážou výborně zadržovat zásoby vody. Netřesky jsou nenáročné rostliny, která porostou v každé půdě, a proto jsou ideální volbou pro skalku.

hrnek

2.      Tařice

Tařice jsou žluto-zelené kvetoucí skalničky, tvořící na skalce polštáře vysoké 5-10 cm. Na začátku dubna a v průběhu května kvete modrými nebo fialovými květy, které rozzaří zahrádku. Tařicím nepřekáží sucho, silné sluníčko ani teplo. Nádherně se rozrůstají ve skalkách i zídkách.

3.      Lomikámen

Lomikámen je skalnička s mimořádně silnými kořeny, které mají schopnost proniknout mezi kameny do nejmenších a nejužších štěrbin. Lomikámen je jednou z mimořádně vděčných skalniček, která již po zasazení do skalky nádherně poroste celou skalku. Existuje mnoho druhů této skalničky a vy máte proto možnost vybrat si z kolem 400 druhů. Některé lomikameny se vyznačují i světle zelenou barvou listů nebo listovými kresbami i květy.
Lomikámen je nenáročnou skalničkou a potřebuje pouze slunce, případně polostín, propustnou mírně vlhkou půdu.

levandule

4.      Barvínek menší

Tato fialověmodrá něžně se pnoucí rostlinka je dalším nenáročným pomocníkem pro zarůstání vaší skalky. Barvínek vytváří husté koberce a dorůstá výšky mezi 15 a 20 cm. Jeho nádherné květy si můžeme vychutnat v období od konce dubna do září.
Barvínek vyžaduje propustné, středně vlhké, humózní půdy. Snáší slunné i stinné stanoviště, a proto se používá se do skalek.

5.      Plamenky

Plamenky by neměly chybět v žádné skalce. Rychle se rozrůstají a vytváří barevný koberec v podobě nejčastěji růžových, fialových, karmínově červených či bílých kvítků (široké až přes 60cm). Nejlépe se jim daří na slunných místech s propustnou půdou.

kytka

6.      Mateřídouška nebo levandule

Pokud chcete svoji skalku provonět, zasaďte do skalky voňavou mateřídoušku! Mateřídouška se dá vypěstovat i na místech, kde by kvůli prudkému slunci jiné rostliny nerostli.  Nebo můžete sáhnout po levanduli, která je jednou z nejznámějších okrasných a zároveň i užitkových rostlin.