Jsou při hledání zaměstnání důležité reference od předchozího zaměstnavatele?

O zaměstnání dnes může přijít každý. Stačí, aby se firmě snížil zisk, a bude nucena propouštět. Nebo aby vedení usoudilo, že například tolik lidí na prodejně je zbytečných, a nastane snižování stavů. Je to ono známé propuštění pro nadbytečnost. Ale práci nemusíme ztratit pouze tímto způsobem. Stačí, byť nechtěně, něco závažného opomenout či něco důležitého poškodit. Nebo se i jen nepohodnout s vedením.na pohovor je dobré přijít vhodně oblečený

Faktem je, že takovéto hromadné propouštění obvykle nastává při příchodu nového vedení. To má pocit, že vše musí udělat lépe, než její předchůdce, a jedním z těchto opatření je úspora peněz snížením počtu zaměstnanců. Není to sice férové, ale stává se to.

V případě propuštění je však možné požádat zaměstnavatele o reference wismont-cisteni.cz, tedy dokument, kde napíše, jak s vámi byl l jako s pracovníkem spokojen. K čemu to slouží?

Při odpovědi na inzerát zaměstnání můžete tyto reference přiložit a mohou vám pomoci vytouženou pozici získat. Pokud tam například bude stát, že jste spolehlivý člověk a dobrý zaměstnanec, vaše šance na přijetí se poměrně dost zvýší.

Samozřejmě reference nejsou povinné a zaměstnavatel vám je nedá automaticky. Musíte o ně požádat. A to je na jednu stranu dobře. Pokud se totiž nerozejdete v dobrém, poznámky o vás by asi nebyly příliš lichotivé a k získání nové práce by vám nepomohly.muž hledající práci pomocí počítače

Faktem je, že u nás není získávání referencí z předchozího pracoviště tak rozšířené, jako v jiných státech. Zatímco v jiných zemích je běžné, že zaměstnanec reference dostane, a nový zaměstnavatel se po nich i může ptát, u nás se zatím jedná spíš o výjimku.

Proč? Protože máme podvědomý strach, co o nás napíší, a že nám to zkazí šanci na získání práce. Tady se ovšem pleteme. Pokud totiž reference nedáme, novému zaměstnavateli nic nebrání zavolat na vaše předchozí pracoviště a na vás se prostě přeptat.

Je totiž pravdou, že firmy si nové zaměstnance prověřují. Výjimkou není ani prohlídka facebookového či instagramového profilu. I to jim totiž umožní utvořit si o vás přesnější představu a tak se rozhodnout, zda jste vhodný kandidát na danou pozici nebo ne.

Jak vidíme, získání nové práce není jednoduché. Ale pokud máme dobré reference od předchozího zaměstnavatele, cesta může být přeci jen o něco snazší. A každý krůček se počítá.