Pohodlí sedacího pytle zajišťuje polystyren

Sedací vaky jsou znovu v módě, potvrzuje to obrovský zájem veřejnosti počtem prodaných kusů a pozitivních hodnocení v různých webových recenzích. Čím se tyto výrobky plní a proč velmi záleží na kvalitě výplně?

dřevěná lavice s polštáři

Není polystyren jako polystyren

Není tajemstvím, že výplně sedacích pytlů a vaků a některých taburetů nebo podložek pod nohy tvoří polystyren. Je to ideální materiál pro tyto účely, pokud vezmeme v potaz, že molitan by byl příliš měkký a ohebný, a jiné plastické hmoty naopak neforemné a tvrdé. Výplně z organického materiálu, jako jsou dřevěné hobliny, štěpky, sláma, anebo papírové pelety, jsou zdrojem potravy pro různé mikroorganismy a mají jen velmi omezenou trvanlivost.

Polystyren se do sedacích pytlů doplňuje ve formě kuliček, jejichž velikost je v ideálním případě mezi dvěma a pěti milimetry, menší kuličky by nedržely tvar a větší by naopak byly nedostatečně přizpůsobivé.

Velmi také záleží na druhu polystyrenu a jeho složení. Mělo by jít o granulát označovaný jako EPS. Od obyčejného stavebního izolačního pěnového plastu se liší technologií výroby, která zajišťuje dostatečnou tuhost a pevnost při tlakovém zatížení. Obyčejné kuličky by se totiž zdeformovaly po velmi krátké době a museli byste měnit výplň již po několika měsících.
posezení v dětském pokoji

Pozor na toxický zpomalovač hoření

Do některých výrobků se dříve přidával tzv. zpomalovač hoření, bylo to čistě z bezpečnostních důvodů a šlo o běžné sedací soupravy s molitanovou výplní, koberce, a části nábytku. Dnes se od tohoto řešení upouští, ale jen zčásti, ne všichni výrobci vám mohou zaručit, že nebudou jejich produkty obsahovat látku zvanou hexabromcyklodekan, zkráceně HBCD.

Jedná se o toxickou sloučeninu, která může podpořit vznik nádorového bujení a způsobit hormonální změny v organismu, zvláště při vdechování uvolňujících se výparů vlivem působení tepla a slunečních paprsků.